Ispravan način otvaranja za održavanje i čišćenje šešira!
Nov 21, 2023
Ostavi poruku
Održavanje šešira je vještina koju svaki šeširdžija mora naučiti. Tokom procesa nošenja šešira neizbežno je da dođe do sudara. Ili može pasti na tlo i slučajno ga staviti u zamrljano područje. Kada ga često nosite na glavi i jako se znojite, ako se dugo ne brine o njemu, lako se razmnožavaju bakterije. Neki šeširi blago lošeg kvaliteta mogu čak postati pljesnivi i imati male crne mrlje. Stoga je održavanje i čišćenje šešira veoma važno!
Zatim neka vam proizvođač torbi za glavu, koji se bavi proizvodnjom šešira već 11 godina, kaže sljedeće dvije stvari:
1.Kako trebamo voditi računa o šeširima u svakodnevnom životu?
2.Kako pravilno očistiti prljavu kapu?
Prvi i najvažniji korak u održavanju je pravilno skladištenje šešira. Dobar način skladištenja i mjesto skladištenja mogu zadržati verziju šešira neiskrivljenom, boju ne izblijedjelom i poboljšati vijek trajanja šešira. Dakle, kako pravilno čuvati šešire?
Prvo, morate pripremiti kutiju za odlaganje šešira, koju treba održavati čistom i suhom kako biste izbjegli unakrsnu kontaminaciju ili plijesan tokom skladištenja. Kada je mnogo šešira složeno zajedno, stavite najteži šešir na dno, a lakši šešir na vrh kako biste spriječili da se neki oblici šešira zgnječe zbog problema s težinom između šešira. Osim toga, između svakog šešira može se postaviti jastučić od pjene kako bi kontaktni dio šešira imao tampon, koji može dodatno zaštititi oblik šešira.
Podijelite savjete za održavanje šešira: Upotrijebite parni permer da nježno isparite šešir, nemojte svaki put pariti predugo. Vrijeme pare se može odrediti na osnovu tkanine šešira, obično u rasponu od nekoliko desetina sekundi. Ova metoda može uvelike vratiti oblik šešira, čineći ga kao nov.
Nakon zajedničkog održavanja šešira, potrebno je obratiti pažnju i na čišćenje šešira. Šeširi su neizbežno prljavi tokom nošenja, sa različitim stepenom mrlja. Mogu se koristiti različite metode čišćenja kako bi se šešir bolje zaštitio i produžio vijek trajanja.
Ako na šeširu tokom nošenja postoje male mrlje poput blata i prašine, sama mrlja nije velika, kontaminirana je samo do lokalnog položaja, možemo koristiti vlažne peškire ili vlažne maramice za direktno brisanje. Prilikom brisanja nemojte koristiti previše sile i pazite da čistite duž mrlja i okolnih područja kako biste izbjegli da prljavština uđe u druga čista područja i prouzrokuje sekundarno zagađenje.
Šešir se slučajno zalijepi za veliku površinu prljavštine, a nešto prljave vode je prodrlo u tkaninu unutar šešira. Najbolji način je da ga operete vodom. Zbog različitih materijala za šešire, svi moraju prije pranja potvrditi da li materijali za šešire mogu dodirivati vodu!
1.Uzmite odgovarajuću količinu tople vode ispod 40 stepeni, stavite šešir u vodu i potopite u blagi deterdžent za veš 20 minuta;
2. Nežno očistite prljavi dio šešira mekom četkom, četkajući nježno i polako od vrha do dna;
3. Otvorite unutrašnji sloj šešira. Osim čišćenja prljavštine i unutrašnjosti šešira, treba pažljivo očistiti i mjesta poput znojnih traka. Ovaj dio tkanine je u direktnom kontaktu sa našim čelom i kosom, koja vrlo lako prodire u znoj i razmnožava bakterije.
4. Promijenite vodu i očistite pjenu na šeširu. Nemojte koristiti slavinu za nasilno ispiranje, to može promijeniti oblik šešira, što rezultira asimetrijom lijevog i desnog dijela šešira.
Nakon pranja šešir se može sušiti na zraku prirodnim putem ili sušilom za kosu.
1.Prvo upotrijebite ručnik ili upijajući papir kako biste apsorbirali višak vode iz šešira, a zatim položite šešir ravno. Ne uvijajte šešir direktno!
2. Ako se prirodno suši na zraku, šešir će biti obješen na prozračenom mjestu u sjeni i nemojte ga direktno izlagati sunčevoj svjetlosti, jer može uzrokovati promjenu boje šešira.
3. Podesite temperaturu fena i koristite topli vazduh dok koristite fen za sušenje šešira. Prilikom duvanja, podesite razmak između usta vazdušnog kanala i šešira na odgovarajući način i polako duvajte u jednom smeru, tako da vjetar oduzima vlagu u šeširu.
Topli podsjetnik:
Prirodnim sušenjem na zraku je relativno lako učiniti da se šešir ponovo kontaminira, preporučljivo je koristiti fen za kosu da ga osušite i pohranite direktno u ormarić nakon duvanja i oblikovanja.
Nakon što se šešir očisti, oblik šešira od mekane tkanine lako se mijenja ili sklapa, što je potrebno naknadno prilagoditi.
Za oblikovanje se mogu koristiti posebni nosači za šešire. Za one koji kod kuće nemaju potporu za šešir, kao zamjena za fiksiranje i oblikovanje mogu poslužiti baloni ili kuglice od starog papira.
Toliko o dijeljenju. Kao svakodnevni aksesoar koji nas prati, šeširi čine naše outfite raznovrsnijim i uglađenijim. Sunčani dani pružaju nam hladovinu i UV zaštitu, dok kišni dani pružaju zaklon od vjetra i kiše. Moramo se dobro pobrinuti za to i nadamo se da ćemo jedni druge pratiti duže vrijeme.